Gözenek Nedir Gözeneklerin Tedavisi Var mı?
15 Mayıs 2024

Gözenek Nedir Gözeneklerin Tedavisi Var mı?

Gözenek Nedir, Gözenek denilince akla bir şey gelmektedir. Yalnız çoğu kişinin aklına ciltte oluşan gözenekler gelir. Kimi insanlar da doğuştan gelen bir güzellik vardır. Kimilerinde ise insanın kendi etkisi ile oluşan gözenek oluşumları vardır. Gözenekler insanlarda kötü bitti r görüntü yarattığı için kimse bu durumdan pek hoşlanmaz. Bu gözeneklerin kapanması uygun jel temizleyiciler ile işe başlayabilirsiniz.

Gözenekler Neden Oluşur?

Kimi insanlarda bu gözeneklerin büyümesi tamamen kalıtsal bir durumdur. Temiz olmayan, kirli yüzlerde gözenekler tıkalı olacağı için büyüme mutlaka artacaktır. Güneş ışınlarının fazla vurması, yüzde oluşan yanıklar ile gözenekler yine aynı şekilde büyüme meydana gelecektir. Bayanlarda hamilelik durumunda ister istemez vücutta bir yağ birikimi olacaktır. Bu yağ birikimi yüzünden yine gözenekler de büyüme olur. Birçok şeyin etki ettiği gözenek büyümesine yaş da maalesef etki etmektedir. 30 yaş ve üzeri yaşlarda insan cildi daha esnek bir yapıya sahip olur. Böyle bir durumda da yine gözenek büyümesi meydana gelir. Ergenlik döneminde ciltte oluşan sivilcelerin patlatılması ya da sürekli olarak sıkılması ilerleyen dönemlerde yine gözeneklerin büyümesine neden olur. Gözenek nedir sorusuna merak etmemek için gelin tedavi şekillerine bir göz gezdirelim.

Gözeneklerin Tedavisi Var mı?

Gözenekleri küçültmek mümkündür. Yalnız bunun için dikkat edilmesi gerekenler vardır.
  • Öncelikle daimî olarak yüz temiz tutulmalı, her sabah kalkarken ve aksamları uyurken cildimiz sabun ile tertemiz yıkarak gizemler açık hale getirilebilir. Böylece açık gözenekler hava aldığı için büyüme olmaz.
  • Geceleri nemlendirici ama yağsız kremler uygulanmalıdır. Nem yüzün ihtiyacıdır, krem bu nem ihtiyacını karşıladığı için gözenekler küçülür.
  • Unutulmamalıdır ki yağ yapan tüm ürünler ciltteki gözeneklerin açılmasına neden olur. Yağ yapıcı ürünlerden uzak durun.
  • C vitamini yine aynı şekilde yüzdeki gözenekleri kapama da birebirdir. Bu C vitamini nemlendirici kremler dışında portakal ya da limon kabuklarından da karşılayabiliriz.
  • Yüze buhar uygulayarak yok olan gözenekleri görünce, gözenek nedir diyeceksiniz.
  • Bu saydığımız yöntemlerin dışında yoğurt ile de hem gözenekleri küçültebilir hem de yüzün daha mat, temiz ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.
Saydığımız öneriler ile istemediğimiz gözeneklerden kurtulabiliriz. Bunları zahmetli buluyorsanız en güzel çözüm dediğimiz gibi güneş ışınlarından uzak durmak en iyi çözüm olacaktır.

Gözenek Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gözenek Temizleme Yöntemleri

Gözenek Temizleme Yöntemleri

Güncel

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Geçer?

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Geçer?

Gözenek Oluşum Nedenleri

Gözenek Oluşum Nedenleri

Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Gözenek Kapatıcı Tarifi ve Malzemeleri

Gözenek Kapatıcı Tarifi ve Malzemeleri

Açık Gözenekler Nasıl Kapanır?

Açık Gözenekler Nasıl Kapanır?

Ciltteki Gözenekler Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Gözenekler Belirtileri ve Tedavisi

Gözenekler Nasıl Kapanır?

Gözenekler Nasıl Kapanır?