Gözenek Temizleme Yöntemleri
25 Haziran 2024

Gözenek Temizleme Yöntemleri

Gözenek Temizleme

Cildimizdeki gözenekler çok çabuk tıkanabilir. Özellikle yüzde gözenek tıkanması daha sık görülür. Gözenekler, derinin alt kısmında delikler şeklinde belirir. Bu deliklerde tüylenme veya kıllanma olabilir. Yüzdeki gözenekler yağlanma, ölü hücre birikimi ve yüzün kirlenmesi nedeniyle tıkanır. Bu durum, siyah noktalar ve sivilcelerin oluşmasına yol açabilir. İnsan cildi, yılda en az 20 kez yenilenir. Yenilenen cildimizin en son tabakası ölü deriyi oluşturur. Ölü deri zamanla kepeklenir ve dökülmeye başlar. Bu aşamada cilt hava almadığı için birçok sorun meydana gelebilir. Olası cilt problemlerini önlemek için gözenek temizleme işlemi yapılmalıdır.

Gözenek Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

  • Yüz Temizliği Yaparak Gözenek Temizleme: Tıkalı gözeneklerin açılması için ilk olarak yüzün yıkanması alışkanlık haline getirilmelidir. Gözeneklerin yüzünden temizlenmesi için öncelikle yüzdeki makyajın çıkarılması gerekir. Bu işlem, makyaj temizleme bezleriyle yapılabilir. Yüzde makyaj alındıktan sonra yüzü ılık suyla güzelce yıkamak gerekir. Ilık su gözenekleri açacak ve temizleyecektir. Bu aşamada isteğe bağlı olarak yüz temizleme jelleri kullanılabilir.
  • Buhar Yöntemiyle Gözenek Temizleme: Ciltte beliren gözeneklerin temizlenmesinde en basit yöntem buhar yöntemidir. Buhar uygulaması sayesinde ciltte bulunan gözenekler yumuşar ve ciltten temizlenir. Buhar yönteminde gerekli olan malzemeler: 1 kaba 1 litre kadar su ve 1 tane temiz havlu. Cilde buhar uygulamaya başlamadan önce cildin sabunla iyice temizlenmesi gerekir. Cilt temizleme işlemi yapıldıktan sonra hazırlanan ılık suya yüz yaklaştırılır. Daha sonra temiz havlu yüze örtülür ve suya iyice yaklaşarak yüzündeki gözeneklerin temizlenmesi ve açılması sağlanır.
  • Yüz Fırçası Kullanarak Gözenek Temizleme: Yüz fırçası, sert olmayan kıl yapısı sayesinde cildi tahriş etmeden kullanılabilir. Cilde sürülerek cildin gözeneklerden arındırılması sağlanır. Bu fırça, kozmetik ürünler satan mağazalarda ve marketlerde kolaylıkla bulunur. Fiyatı oldukça ekonomiktir. Uygulama: İlk olarak cildin sabunlanarak kirlerden ve makyaj ürünlerinden arındırılmış olması gerekir. İyice temizlenen cildinize fırçayı dairesel şekilde hareket ettirerek uygulayın. Özellikle kuru cilt kısımları varsa, o bölgeye fırça sürülmesi daha iyi olacaktır. Bütün cilde fırça sürüldükten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici krem sürerek cildi nemlendirin.
  • Şeker Masajı Uygulayarak Gözenek Temizleme: Toz şeker kullanarak gözenekleri temizlemek mümkündür. Yüzdeki ölü hücrelerin temizlenmesi için şekerle peeling uygulaması oldukça etkilidir. Cildinizi iyice temizledikten sonra ılık bir su içerisine bol miktarda toz şeker ilave ederek cildinize uygulayın. Şekerin tanecikleri gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Uygulama sonrasında yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak temizleyin. Bu uygulama kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bütün cilt yapısına uygun olmayabilir. Hassas ciltler hemen kızarabilir.
  • Kil Maskesiyle Gözenek Temizleme: Ciltteki gözenekleri temizlemek için uygulanan en eski yöntemlerden biridir. Kili kolaylıkla temin edebilirsiniz. Cilt bakım ürünleri satan yerlerde, kozmetik ürünler satan mağazalarda bulunur. Kil maskesi hazırlamak için yarım çay bardağı su ve 5 yemek kaşığı kil kullanılmalıdır. Kili suyla iyice karıştırarak eritin ve iyice yıkayarak temizlediğiniz cildinize uygulayın. Cilde uygulanan kil maskesi 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt kil maskesinden arındırılır ve cilde nemlendirici krem sürülerek cilt nemlendirilir.

Gözenek temizleme işlemi yapmadan önce cildimizin temiz olmasına özen göstermeliyiz. Temiz olmayan ciltlere uygulanacak maskeler, ciltte gözenekleri temizlemeyecektir. Gözenek temizleme uygulaması yapmadan önce cilt doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tıkalı Gözenek Nasıl Temizlenir?

Tıkalı Gözenek Nasıl Temizlenir?

Güncel

Gözenek Kapatıcı Tarifi ve Malzemeleri

Gözenek Kapatıcı Tarifi ve Malzemeleri